klimat

Fotowoltaika

Panele słoneczne pozwalają w ekologiczny, tani i wygodny sposób produkować energię elektryczną. Ze względu na stale rosnące ceny prądu oraz zły stan środowiska, coraz więcej osób decyduje się na założenie ich na swoim domu, przedsiębiorstwie itp. Przekonaj się, jak działa fotowoltaika i jakie daje korzyści!

Fotowoltaika - co to jest?

Fotowoltaika (ang. photovoltaics, PV) to połączenie dwóch słów: greckiego „photos”, co oznacza „światło”, oraz „wolt”, czyli nazwą jednostki siły elektro-napędowej. Pojęcie odnosi się do dziedziny nauki i techniki zajmującej się konwersją energii słonecznej na elektryczną. Potocznie zaś określenie to stosuje się w odniesieniu do instalacji, które pomagają przeprowadzić ten proces.

Instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu elementów. Większość osób głównie kojarzy panele fotowoltaiczne, zakładane np. na dachach. Te są zbudowane z ogniw, które tworzą specjalne płytki krzemowe. Kiedy foton (minimalna jednostka światła) się z nimi styka, zostaje pochłonięty przez krzem oraz wybija elektron ze swojej pozycji. Wywołany w ten sposób ruch generuje stały prąd elektryczny.

Aby wyprodukowany prąd mógł być wykorzystywany przez standardowe urządzenia domowe, musi zostać przekształcony na zmienny (przemienny). Za to odpowiedzialny jest inwerter (falownik). Pozostałymi elementami instalacji fotowoltaicznej są m.in. specjalistyczne kable, liczniki zużycia i produkcji energii czy akumulator z regulatorem ładowania.

Systemy fotowoltaiczne dzieli się na on-grid i off-grid w zależności od tego, czy są przyłączone do sieci energetycznej, czy samowystarczalne (podłączone do akumulatora).

Montaż paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych oraz pozostałych elementów systemu wbrew pozorom nie trwa długo. W większości przypadków całą aparaturę przeznaczoną dla przeciętnego domu jednorodzinnego da się założyć w ciągu zaledwie kilku dni. Instalacja fotowoltaiki musi jednak zostać wykonana przez doświadczonych fachowców. Tylko wtedy ma się pewność, że wszystko będzie działać bez zarzutu.

O tym, gdzie zostanie wykonany montaż systemów fotowoltaicznych, decydują przede wszystkim warunki oświetleniowe. Z tego względu panele najczęściej umieszcza się na dachach, najlepiej tych skierowanych na południe i nachylonych pod kątem 35°. W praktyce instalacje fotowoltaiczne można założyć także w innych miejscach, które są wystawione na działanie promieni słonecznych, np. na garażu, ogrodzeniu czy nawet na gruncie, na specjalnych wysięgnikach.

Po montażu paneli fotowoltaicznych należy oczywiście założyć jeszcze inwerter oraz liczniki. Najlepiej umieścić je w dogodnym, łatwo dostępnym miejscu, np. w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Na koniec trzeba podłączyć całość do akumulatora lub sieci energetycznej.

Montaż fotowoltaiki – zalety/korzyści

  • Niższe rachunki za prąd i brak przerw w dostawie
  • Nadwyżki prądu
  • Dofinansowanie i ulga podatkowa
  • Niska szkodliwość dla środowiska i natężenie dźwięku
  • Niezawodność i pełna automatyzacja
  • Zwiększenie wartości nieruchomości

Montaż fotowoltaiki ma wiele zalet. Dzięki takiej instalacji można całkowicie lub prawie całkowicie uniezależnić się od dostaw prądu z sieci. W ten sposób da się sporo zaoszczędzić na rachunkach, a także bardziej ekologicznie produkować energię. Mając na względzie kolejne podwyżki cen prądu, takie rozwiązanie jest z wielu względów niezwykle opłacalne.

Promienie słoneczne są darmowe i ogólnodostępne. Dzięki temu można bezpłatnie produkować energię, ograniczając opłaty za prąd do minimum.

System działa niezależnie od warunków atmosferycznych. Jest też w pełni sprawny w miejscach oddalonych od linii energetycznych. Posiada również liczne zabezpieczenia i jest w zasadzie nieawaryjny.

Ilość wyprodukowanej energii różni się w zależności od pory roku. Nadwyżki wyprodukowane latem można oddać do sieci energetycznej (lub zatrzymać w akumulatorze), by odebrać je zimą, kiedy panele będą mniej wydajne.

Osoby planujące założyć panele słoneczne mogą otrzymać dotację lub niskooprocentowaną pożyczkę, co pomaga pokryć większość kosztów związanych z montażem fotowoltaiki.

W ramach tzw. termomodernizacyjnej ulgi, od podatku można odliczyć wydatki przeznaczone na instalację fotowoltaiki i uzyskać zwrot wynoszący 17%, 19% lub 32%.

Instalacja jest ekologiczna, ponieważ umożliwia produkcję prądu bez emisji CO₂ oraz innych groźnych substancji. Przy tym nie zużywa wody oraz nie wytwarza żadnych odpadów.

Panele pracują bardzo cicho, dlatego nie powodują dyskomfortu. Inwerter emituje hałas na poziomie zaledwie 18-25 dB, dlatego również nie stanowi żadnej niedogodności.

Standardowa gwarancja na system wynosi 25 lat, ale panele wysokiej jakości zachowują pełną sprawność nawet przez 40 lat.

Prawidłowo zaprojektowana oraz zamontowana fotowoltaika jest całkowicie bezobsługowa.

Dom czy inny budynek, na którym umieszczone są panele fotowoltaiczne, automatycznie zyskuje na wartości.

Skontaktuj się i poznaj szczegóły

01 01

Własny, profesjonalny system fotowoltaiczny pozwala uniezależnić się od sieci. Dzięki temu możesz w bardziej oszczędny, ekologiczny i świadomy sposób wytwarzać oraz zużywać energię elektryczną. Jeśli chcesz obniżyć rachunki za prąd oraz przyczynić się do walki o stan środowiska, koniecznie zdecyduj się na montaż paneli fotowoltaicznych. Zapoznaj się z naszą ofertą i przekonaj się, jak możemy Ci w tym pomóc!

Używamy cookies by optymalizować Twoje doświadczenie. Przeglądając naszą stronę zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.