Panele słoneczne pozwalają w ekologiczny, tani i wygodny sposób produkować energię elektryczną. Ze względu na stale rosnące ceny prądu oraz zły stan środowiska, coraz więcej osób decyduje się na założenie ich na swoim domu, przedsiębiorstwie itp. Przekonaj się, jak działa fotowoltaika i jakie daje korzyści!
Fotowoltaika
Zainwestuj w darmową energię
Fotowoltaika
Fotowoltaika - co to jest?
Fotowoltaika (ang. photovoltaics, PV) to połączenie dwóch słów: greckiego „photos”, co oznacza „światło”, oraz „wolt”, czyli nazwą jednostki siły elektro-napędowej. Pojęcie odnosi się do dziedziny nauki i techniki zajmującej się konwersją energii słonecznej na elektryczną. Potocznie zaś określenie to stosuje się w odniesieniu do instalacji, które pomagają przeprowadzić ten proces.
Instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu elementów. Większość osób głównie kojarzy panele fotowoltaiczne, zakładane np. na dachach. Te są zbudowane z ogniw, które tworzą specjalne płytki krzemowe. Kiedy foton (minimalna jednostka światła) się z nimi styka, zostaje pochłonięty przez krzem oraz wybija elektron ze swojej pozycji. Wywołany w ten sposób ruch generuje stały prąd elektryczny.
Aby wyprodukowany prąd mógł być wykorzystywany przez standardowe urządzenia domowe, musi zostać przekształcony na zmienny (przemienny). Za to odpowiedzialny jest inwerter (falownik). Pozostałymi elementami instalacji fotowoltaicznej są m.in. specjalistyczne kable, liczniki zużycia i produkcji energii czy akumulator z regulatorem ładowania.
Systemy fotowoltaiczne dzieli się na on-grid i off-grid w zależności od tego, czy są przyłączone do sieci energetycznej, czy samowystarczalne (podłączone do akumulatora).
Montaż paneli fotowoltaicznych
Montaż paneli fotowoltaicznych oraz pozostałych elementów systemu wbrew pozorom nie trwa długo. W większości przypadków całą aparaturę przeznaczoną dla przeciętnego domu jednorodzinnego da się założyć w ciągu zaledwie kilku dni. Instalacja fotowoltaiki musi jednak zostać wykonana przez doświadczonych fachowców. Tylko wtedy ma się pewność, że wszystko będzie działać bez zarzutu.
O tym, gdzie zostanie wykonany montaż systemów fotowoltaicznych, decydują przede wszystkim warunki oświetleniowe. Z tego względu panele najczęściej umieszcza się na dachach, najlepiej tych skierowanych na południe i nachylonych pod kątem 35°. W praktyce instalacje fotowoltaiczne można założyć także w innych miejscach, które są wystawione na działanie promieni słonecznych, np. na garażu, ogrodzeniu czy nawet na gruncie, na specjalnych wysięgnikach.
Po montażu paneli fotowoltaicznych należy oczywiście założyć jeszcze inwerter oraz liczniki. Najlepiej umieścić je w dogodnym, łatwo dostępnym miejscu, np. w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Na koniec trzeba podłączyć całość do akumulatora lub sieci energetycznej.