Inteligentny dom – sprawdź, czym jest!

Inteligentny dom w nowoczesny sposób ułatwia codzienne życie. Dowiedz się, czym jest, jak działa oraz z czego się składa!

Rozwiązania z zakresu Smart Home z roku na rok zyskują na popularności. Smartphone’y i inne nowoczesne gadżety towarzyszą nam już na co dzień, pomagając lepiej stawiać czoła różnym wyzwaniom. Z tego względu jak najbardziej warto zintegrować dodatkowe innowacyjne udogodnienia ze swoim miejscem zamieszkania. Sprawdź, czym jest i jak działa inteligentny dom!

Inteligentny dom – co to jest?

Inteligentny dom (ang. Smart Home) to system składający się z sieci współpracujących ze sobą urządzeń. Tworzy tzw. Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT), w którym biorą udział różnego rodzaju czujniki, ale też elementy wykonawcze będące przekaźnikami poleceń lub ich odbiornikami.

Profesjonalne określenie wysoko zaawansowanego technicznie budynku, potocznie nazywanego inteligentnym domem, to System Zarządzania Budynkiem BSM (ang. Building Mangement System). Nazwa ta jest jednak rzadziej stosowana, ponieważ jest zdecydowanie mniej atrakcyjna. Co więcej, „Smart Home” lepiej wpisuje się w modną współcześnie nomenklaturę – najnowocześniejsze rozwiązania są inteligentne, czyli „smart”, tak jak np. smartphone, smartwatch czy smartTV.

Warto jednak dokładnie omówić, co to jest inteligentny dom. W najprostszym rozumieniu, to system zaimplementowany w budynku integrujący szereg urządzeń i instalacji, reagujący na polecenia użytkownika oraz automatycznie wykonujący niektóre czynności. Kontroluje m.in. oświetlenie i temperaturę, dostosowując warunki w pomieszczeniu do danej sytuacji. Może także sam np. zasuwać osłony okienne po zmroku, włączać ulubioną playlistę z muzyką czy uruchomiać odkurzacz, gdy nikogo nie ma w domu. Dodatkowo w inteligentnym domu o bezpieczeństwo dbają zaawansowane zabezpieczenia przeciwwłamaniowe oraz czujniki dymu, gazu, zalania itp.

Dom inteligentny – z czego się składa?

Dom inteligentny składa się z wielu akcesoriów oraz urządzeń, które razem tworzą większy system. Są to za równo powszechnie wykorzystywane instalacje (np. oświetlenie, ogrzewanie, osłony okienne), jak i dodatkowe gadżety oraz czujniki.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co składa się na inteligentny dom. Wbrew pozorom system nie jest skomplikowany, a jego instalacja wcale nie musi wiązać się z prowadzeniem dodatkowych kabli czy montażem rozbudowanych aparatów. Z tego względu implementację systemu Smart Home można jak najbardziej wykonać nie tylko na etapie budowy czy remontu, ale też już w istniejącym, gotowym budynku.

Podstawowy podział elementów domu inteligentnego:

Urządzenia oraz instalacje

Urządzenia oraz instalacje

Urządzenia oraz instalacje np. lampy, grzejniki, klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, odtwarzacz audio, odkurzacze – moduły podłączone do wspólnego systemu i panelu sterowania, kontrolowane ręcznie lub automatycznie.

Urządzenia sterujące

Urządzenia sterujące

Urządzenia sterujące np. inteligentne przyciski, gniazdka, żarówki, termostaty, mechanizmy rolet/bram – akcesoria umożliwiające kontrolę nad wybranymi urządzeniami/systemami.

Czujniki

Czujniki

Czujniki m.in. ruchu, temperatury, światła, ale też dymu, gazu, zalania – urządzenia rejestrujące zmiany w otoczeniu oraz wykrywające potencjalne zagrożenie, przesyłające informacje do panelu sterowania lub bezpośrednio do domowników (np. poprzez sygnał dźwiękowy).

Jednostka centralna (panel sterowania)

Jednostka centralna (panel sterowania)

Kluczowy element inteligentnego domu, łączący wszystkie urządzenia i instalacje, umożliwiający pełną kontrolę ich działania oraz dający dostęp do najważniejszych informacji.

Inteligentny dom – systemy

  • Zarządzenie
  • Sterowanie
  • Bezpieczeństwo
  • Oszczędzanie prądu
  • Fotowoltaika
  • Moduły multimedialne

Systemy inteligentnego domu idealnie ze sobą współpracują, dzięki czemu za pomocą aplikacji na telefon, dodatkowych urządzeń sterujących (np. przycisków) oraz wygodnego panelu sterowania można zarządzać wszystkimi najważniejszymi urządzeniami oraz instalacjami. Ponieważ ich działanie da się dowolnie skonfigurować, wybrane moduły będą idealnie dopasowane do konkretnego stylu życia, zgodnie z rytmem dobowym rodziny, harmonogramem zajęć poszczególnych domowników (np. godzinami pracy) czy innymi indywidualnymi przyzwyczajeniami.

 

Inteligentny dom może być bardziej lub mniej rozbudowany, w zależności od tego, jakie systemy obejmuje oraz ile urządzeń z nim współpracuje. Najpopularniejsze są rozwiązania umożliwiające sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją oraz roletami i bramami. W ten sposób można w każdych okolicznościach ręcznie przystosować warunki w pomieszczeniach lub ustawić sekwencje działań, np. na konkretne pory dnia.

 

W inteligentnym domu można liczyć nie tylko na wygodę i komfort, ale też nowoczesne zabezpieczenia. Niezwykle ważne są systemy alarmowe, monitoring, a także czujniki ruchu, dymu, czadu, gazu czy zalania. Dzięki nim można być spokojnym o swój dobytek oraz bliskich.

Często wybieranymi systemami inteligentnego domu są również moduły odpowiedzialne za sterowanie urządzeniami podłączonymi do prądu ale także pozwalające na odczyt jego zużycia przez konkretne urządzenia, czyli gniazdka smart plug. Dzięki nim można zoptymalizować zużycie energii i zmniejszyć rachunki.

 

Jeśli zaś posiada się panele słoneczne, da się też monitorować ich wydajność i poziom produkcji, oraz dostosować pracę poszczególnych urządzeń do momentu największej wydajności pracy fotowoltaiki.

 

Do coraz chętniej instalowanych systemów inteligentnego domu można też zaliczyć moduły multimedialne, obsługujące system audio oraz kino domowe. Na czasie są także rozwiązania pozwalające kontrolować jakość powietrza, obejmujące m.in. oczyszczacze i wentylację. Inteligentny dom da się również zintegrować z m.in. stacją pogodową lub pojedynczymi urządzeniami, takimi jak np. odkurzacz Irobot czy kosiarką autonomiczna Automower.

System Smart Home w Twoim domu

Decydując się na montaż i wdrożenie systemu Smart Home, dzięki któremu zwykły dom staje się domem inteligentnym, zyskujesz szereg niesamowitych korzyści. Nie tylko żyjesz wygodniej i bezpieczniej, ale też oszczędniej oraz bardziej eko. Przekonaj się, jakie rozwiązania najbardziej by Ci odpowiadały. Zapoznaj się z naszą ofertą i zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić!

Używamy cookies by optymalizować Twoje doświadczenie. Przeglądając naszą stronę zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.