Czujniki w systemie inteligentnego domu - w jakie warto zainwestować?

Automatyka budynkowa (BMS) powszechnie kojarzona z inteligentnymi domami, obejmuje wiele różnych systemów, które funkcjonują wspólnie w celu zautomatyzowania i zoptymalizowania procesów w budynku. Umożliwia ona integrację różnorodnych technologii, takich jak oświetlenie, HVAC, bezpieczeństwo, pozwalając na lepsze i bardziej efektywne zarządzanie mechanizmami.

Aby BMS mógł zadziałać, nieodzowne jest zainstalowanie odpowiednich sensorów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jakie rodzaje czujników instaluje się w inteligentnym domu i czym się charakteryzują te najpopularniejsze. Zachęcamy do dalszej lektury!

Do czego są potrzebne czujniki w inteligentnym domu?

Jeśli chodzi o smart home, można wyróżnić kilka najbardziej istotnych składowych:

    >
  • jednostka centralna jako element integrujący i kontroler łączy wszystkie inteligentne urządzenia w jedną sieć;
  • urządzenia realizujące określone zadania - inteligentne żarówki, gniazdka, termostaty itp.;
  • inteligentne czujniki monitorujące zadane parametry.

Czujniki w inteligentnym domu odgrywają kluczową rolę w tworzeniu zintegrowanego i zautomatyzowanego środowiska. Inteligentne czujniki mają zdolność monitorowania i reagowania na różnego rodzaju zmienne środowiskowe, takie jak temperatura, wilgotność, ruch czy obecność dymu. Kolokwialnie rzecz ujmując, inteligentny dom wykorzystuje czujniki do weryfikowania, a następnie reagowania na te czynniki, by w konsekwencji automatycznie dostosowywać ustawienia dla optymalnego komfortu oraz bezpieczeństwa osób przebywających w budynku.

Na jakie kategorie dzielą się inteligentne czujniki?

Inteligentne czujniki dzielą się na różne rodzaje ze względu na zadania, do których zostały zaprojektowane z myślą o zastosowaniu w systemie smart. Kategoryzuje się je np. pod kątem pasywnego lub aktywnego sposobu funkcjonowania. Z uwagi na typ zastosowanej technologii wyróżniamy przykładowo:

  • inteligentne czujniki ruchu mikrofalowe – nazywane również radarowymi, operują na bazie emisji i absorpcji fal elektromagnetycznych o ustalonej częstotliwości. Ich specyfika pozwala na detekcję ruchu nawet za przeszkodami, jak na przykład ściana wykonana z płyty gipsowo-kartonowej.
  • inteligentne czujniki ruchu ultradźwiękowe – opierają swoje działanie na transmisji i odbiorze fal ultradźwiękowych o bardzo wysokiej częstotliwości, nierejestrowanej przez ludzkie ucho.
  • inteligentne czujniki ruchu na podczerwień – wykorzystując detektory podczerwieni, identyfikują ruch poprzez wykrywanie poruszających się pól ciepła. Niektóre z tych urządzeń są specjalnie zaprogramowane, aby pomijać ruch generowany przez emitujące promieniowanie podczerwone organizmy, wykazujące masę poniżej 15 kg. Dzięki tej funkcji czujnik nie zostanie aktywowany przez koty, małe psy, czy inne zwierzęta, poruszające się w monitorowanym obszarze.
  • inteligentne czujniki laserowe – wykrywanie ruchu w pomieszczeniu odbywa się na drodze wysyłania przez sensor wiązki światła laserowego, a następnie mierzeniu przez niego czasu, w jakim powróci do niego jej odbicie.

Czujniki do inteligentnego domu najchętniej wybierane przez użytkowników

Producenci prześcigają się w dostarczaniu na rynek rozmaitych modeli inteligentnych czujników: ruchu, otwarcia, wilgotności, temperatury, zalania oraz wielu innych. Nasuwa się pytanie, jakie czujniki do inteligentnego domu są najchętniej wybierane przez przyszłych użytkowników systemów? Kilka z nich przybliżamy w dalszej części artykułu.

Inteligentne czujniki ruchu

Za nieodzowne komponenty w dzisiejszych zaawansowanych systemach automatyki inteligentnego domu uznawane są czujniki ruchu. Wykazują one zdolność jego wykrywania w określonym obszarze, a następnie informowania o zarejestrowaniu go, co pozwala na automatyczne uruchomienie określonych funkcji.

W inteligentnym domu czujniki ruchu mogą mieć wiele zastosowań. Służą przykładowo do automatycznego włączania lamp po wykryciu ruchu w pomieszczeniu, co jest szczególnie użyteczne w miejscach, takich jak korytarze, gdzie ręczne włączanie światła często bywa niewygodne.

Zaawansowane inteligentne czujniki ruchu posiadają dodatkowe funkcje, takie jak zdolność do rozpoznawania specyficznych wzorców. Dzięki temu w połączeniu z systemem domowej automatyki umożliwiają tworzenie skomplikowanych scenariuszy, takich jak automatyczne wyłączanie ogrzewania albo klimatyzacji, gdy w pomieszczeniu nie przebywa żadna osoba. W ten sposób stają się efektywnym katalizatorem podwyższenia efektywności energetycznej w domu. Sieć smart za pomocą inteligentnych czujników ruchu pozwala sterować także systemami alarmowymi. Powiadamia o potencjalnym intruzie, gdy dom pozostaje pusty i w celu jego odstraszenia uruchamia pod nieobecność domowników dźwięk oraz oświetlenie.

Inteligentne czujniki oświetlenia

Inteligentne czujniki oświetlenia przyczyniają się do zwiększenia komfortu, efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa w budynkach. Działają na zasadzie wykrywania poziomu oświetlenia w danym obszarze i dostosowywania na tej podstawie funkcjonowania różnych systemów domowych.

Te niewielkie urządzenia mogą być instalowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Dzięki nim oświetlenie zostaje dostosowane do naturalnych warunków. W praktyce oznacza to, iż automatycznie podwyższona zostaje intensywność światła, gdy zapada zmrok, lub zredukowana, kiedy pojawia się naturalne światło dzienne. Inteligentne czujniki oświetlenia mogą być połączone z inteligentnymi żaluzjami lub roletami, sterując ich podnoszeniem i opuszczaniem w zależności od natężenia promieni słonecznych. Sensory mogą również współpracować z systemem ogrzewania, “informując go” o nasłonecznieniu pomieszczenia, co pozwoli na ekonomiczne zarządzanie mediami.

Jednym z ważniejszych zastosowań tego typu czujników w inteligentnym domu jest bezpieczeństwo. Przykładowo, w razie wykrycia ruchu w nocy na zewnątrz domu, automatycznie zostaje włączone oświetlenie, odstraszając nieproszonych gości.

Inteligentne czujniki zalania

Inteligentne czujniki zalania to nowoczesne zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi sytuacjami, takimi jak wycieki wody na skutek awarii urządzeń podłączonych do wodociągów. Dzięki nim ryzyko poważnych szkód materialnych spowodowanych zalaniem ulega znacznemu zredukowaniu w efekcie możliwości szybkiego zareagowania na wyciek.

Inteligentne czujniki zalania działają na zasadzie wykrywania obecności wody w miejscach, gdzie normalnie nie powinna występować. Umieszcza się je w newralgicznych punktach domu, takich jak łazienka, kuchnia, piwnica, czy pomieszczenia, w których znajdują się pralki, zmywarki lub inne urządzenia korzystające z wody. Inteligentne czujniki zalania wyposażone są zwykle w co najmniej dwie tzw. stopki, które po zetknięciu z wodą uruchamiają sensor. Ponadto czujnik posiada funkcję Bluetooth lub Wi-Fi do łączenia się z telefonem komórkowym właściciela. Gdy czujnik wykryje wilgoć lub bezpośredni kontakt z wodą, natychmiast wysyła sygnał do centrali systemu inteligentnego domu, która następnie informuje właściciela o zaistniałej sytuacji. Informacje te mogą być przekazywane poprzez wiadomość tekstową, e-mail, powiadomienie w aplikacji na smartfonie lub w inny wybrany przez użytkownika sposób. Rozbudowane inteligentne czujniki zalania dają możliwość podjęcia bezpośrednich działań w celu zminimalizowania szkód. Mogą na przykład sterować elektrozaworem, który odetnie dopływ wody do domu w przypadku wykrycia wycieku.

Inteligentny dom dzięki czujnikom - czy warto?

Dzięki inteligentnym czujnikom możliwe jest stworzenie otoczenia, które jest nie tylko dostosowane do potrzeb i stylu życia jego mieszkańców, ale które staje się bardziej bezpieczne na co dzień. Rozmieszczone w przemyślany sposób czujniki w inteligentnym domu to z pewnością wygoda, ale także oszczędność energii czy efektywne monitorowanie miejsc szczególnie narażonych na zalanie i rozwój pleśni.

Właściwe czujniki pomogą stworzyć inteligentny dom, reagujący na potrzeby mieszkańców, dostosowując się do ich zwyczajów i zapewniając maksymalny komfort mieszkania.

Inni czytają też:

Centrala FIBARO HC3 - Technologicznie niedościgniona !

System kamer do domu - kiedy warto o nim pomyśleć?

Sterowanie ogrzewaniem i głowica FIBARO Heat Controller

Jak wybrać odpowiedni czujnik gazu ziemnego i czadu?

Moduły inteligentnego domu. Na czym polega konstrukcja Smart Home?

Instalacja alarmowa w domu jednorodzinnym - czy warto w nią inwestować?

Czym jest automatyka budynkowa?

5 funkcji inteligentnego domu, dla których warto go mieć

Czujniki w systemie inteligentnego domu - w jakie warto zainwestować?

System alarmowy do garażu - jaki wybrać?

Używamy cookies by optymalizować Twoje doświadczenie. Przeglądając naszą stronę zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.