Jak wybrać odpowiedni czujnik gazu ziemnego i czadu?

Choć czujnik gazu, dymu i czadu to powszechnie dostępne urządzenia, wiele osób nie ma świadomości o ich przeznaczeniu i sposobie działania. Mimo że systemy te wykrywają różne źródła zagrożeń, często są mylone przez konsumentów. Szczególnie czujnik gazu i czadu traktowany jest synonimicznie, choć stanowi on dwa, inaczej działające rozwiązania. Dlatego w dzisiejszym wpisie przybliżymy specyfikę systemów alarmowych, aby ich właściwy dobór nie stanowił problemu dla użytkownika.

Czy czujnik gazu i czadu to to samo?

Czujnik do gazu i czadu to odmiennie w działaniu sensory, które powinno się montować w odpowiedniej odległości od potencjalnego źródła zagrożenia. Choć urządzenia wykrywające są w powszechnym dostępie, wiele osób nie użytkuje ich właściwie. W zrozumieniu specyfiki działania obu sensorów nie pomaga obecność na rynku różnych modeli czujki gazu i czadu typu 2w1. Sprawia to wrażenie, że w jednym urządzeniu jest jeden sensor wykrywający dwa zagrożenia naraz. Należy jednak pamiętać, że czujnik czadu nie wykrywa gazu i na odwrót - czujka gazu do domu nie oznajmuje obecności czadu. Jeśli więc konsument nie preferuje urządzeń typu 2w1, powinien zdecydować się na dwa, oddzielnie działające sensory. Wtedy każdy z nich będzie nakierowany na wykrycie jednego źródła zagrożenia - gazu lub czadu.

Jak działa czujnik czadu i gazu ziemnego?

Aby zrozumieć działanie czujnika do gazu i czadu, należy poznać proces powstawania obu zagrożeń. Do instalacji domowych dostarcza się wydajny energetycznie gaz typu E. Jest on wysokometanowy i tym samym łatwopalny. Właściwie zamontowana czujka gazu do domu dzięki wyposażeniu w półprzewodnik szybko wchodzi w reakcje z utleniającym się metanem. Po wykryciu jego obecności od razu włącza się alarm ostrzegawczy, dzięki któremu możliwe jest uniknięcie ewentualnego wybuchu. Z kolei czad, czyli tlenek węgla (II), tworzy się sam w wyniku niepełnego spalania paliw, w tym metanu i propanu. Związek ten - określany cichym zabójcą - jest silnie trujący, bezwonny i bezbarwny. Czujnik czadu i gazu ziemnego należy montować zgodnie z wytycznymi - wtedy domownicy mają pewność, że zadziała poprawnie. To bardzo ważne, ponieważ niewidzialny dla ludzi tlenek węgla (II) przez to, że jest lżejszy od powietrza, wyjątkowo szybko unosi się i rozprzestrzenia po powierzchni. Krótki kontakt z nim może spowodować poważne zatrucie lub śmierć.

Wiele osób o tym zapomina, ponieważ myli różnie działające sensory - wykrywacz czadu i dymu.

Czy każda czujka gazu do domu wykrywa propan-butan?

Nie każdy model czujki gazu do domu wykryje obecność ulatniającego się propanu-butanu, łatwopalnej mieszaniny zawartej w butlach LPG. Domowy system alarmowy nieprzypadkowo jest dostosowany do wyczuwania wyciekającego metanu. To właśnie ten gaz zasila domowe instalacje grzewcze. Metan jest lżejszy od mieszaniny propanu-butanu, przez co ulatnia się ku górze i tam jest wykrywany przez czujkę gazu do domu.

Natomiast nieco cięższy gaz z rozszczelnionej butli LPG gromadzi się w niższych partiach pomieszczeń. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz rozmieszczenia zagrożeń powinno się zamontować modele czujki gazu do domu wykrywające metan, propan i butan lub zakupić oddzielne urządzenia nakierowane na wyczucie jednego zagrożenia. Informacja o tym ma kluczowe znaczenie dla osób, które stale bądź doraźnie użytkują wolnostojące lub przenośne kuchenki czy piecyki. W zależności od rozmieszczenia sprzętów instalacji gazowych może wystąpić konieczność zakupu więcej niż jednego czujnika dymu, czadu i gazu.

Jak działa czujnik ognia i dymu?

Czujnik ognia i dymu systemowo bada przejrzystość powietrza. Powszechnie dostępne są przeciwpożarowe modele fotoelektryczne i jonizacyjne, które różnią się sposobem działania. Te pierwsze wykorzystują zjawisko rozproszenia promieniowania na drobinach dymu. Jeśli przekracza on dopuszczalne, domowe normy, jest lokalizowany przez wyposażający czujnik detektor. Wówczas sprzęt automatycznie uruchamia system alarmowy. Z kolei inny model - jonizacyjny czujnik ognia i dymu - informuje o zagrożeniu pożarem dzięki wyposażeniu w sensory izotopowe. Jeśli parametry urządzenia - wykorzystującego zjawisko promieniowania jonizującego - zostaną zaburzone przez obecność dymu, włączy się alarm. Oba typy modeli czujnika ognia i dymu, jeśli są właściwie zamontowane, wykazują skutecznie działanie.

Czujnik dymu, czadu i gazu - jaki wybrać?

Montaż instalacji alarmowych warto powierzyć fachowej firmie. Wyłącznie właściwie dobrany oraz prawidłowo ustawiony czujnik dymu, czadu i gazu zapewni poczucie bezpieczeństwa. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż inteligentnych systemów alarmowych. W przypadku takich urządzeń jak czujnik gazu, czadu i dymu, mogą być one zintegrowane z aplikacjami urządzeń mobilnych. Z poziomu aplikacji można zdalnie otrzymywać ostrzeżenia alarmowe, jak również na bieżąco monitorować stan baterii i jakość sygnału Wi-Fi. Czujnik gazu, dymu i czadu powinien być atestowany. Równie ważna jest zgodność tych urządzeń z aktualnymi dyrektywami. Czujka gazu do domu powinna mieć certyfikat EN 50194, dymu - EN 1460, a sensor czadu - EN 50291.

Gdzie zamontować czujnik czadu i gazu ziemnego?

Czujnik czadu i gazu ziemnego powinien być zamontowany w każdym domu ogrzewanym węglem, gazem czy drewnem. Detektor należy umieścić w pomieszczeniach, które mieszczą piece kaflowe, naftowe, gazowe, przenośne kuchenki czy przepływowe podgrzewacze wody. Czujnik do gazu i czadu musi mieć stały dostęp do poruszającego się powietrza, którego przepływ nie może być zagłuszany przeciągiem z okien czy drzwi. Detektora nie powinno się umiejscawiać przy wentylatorach ściennych oraz wolnostojących. Odpowiedni wybór miejsca sprawi, że czujnik czadu i gazu ziemnego będzie działać poprawnie i bez zakłóceń. Z tego względu detektor nie może być także umieszczony w kątach listw pomieszczeń i zasłonięty firanami. Obecnie produkowane są małe i kompaktowe urządzenia alarmowe, których przemyślany i zarazem nowoczesny design nie zaburza estetyki wnętrza. Dużym uznaniem klientów cieszy się bezprzewodowy czujnik czadu i gazu. Taki model nie wymaga dostępu do gniazdka elektrycznego.

Inni czytają też:

Sterowanie ogrzewaniem i głowica FIBARO Heat Controller

Zestaw inteligentnego oświetlenia - czym jest i dlaczego warto w niego zainwestować?

5 funkcji inteligentnego domu, dla których warto go mieć

Moduły inteligentnego domu. Na czym polega konstrukcja Smart Home?

Jak zrobić zdalne sterowanie światłem?

Czym jest automatyka budynkowa?

Jak wybrać odpowiedni czujnik gazu ziemnego i czadu?

Jaki system alarmowy sprawdzi się w mieszkaniu w bloku?

Inteligentna instalacja elektryczna domu - co warto o niej wiedzieć?

Jaki system alarmowy na działkę wybrać?

Używamy cookies by optymalizować Twoje doświadczenie. Przeglądając naszą stronę zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.