Czym jest automatyka budynkowa?

Choć automatyka wielu osobom kojarzy się zapewne przede wszystkim z przemysłem, systemy inteligentnego domu wpływają na rozszerzenie tego pojęcia także na prywatną przestrzeń obecnego stylu życia. Coraz częściej słowo to pojawia się nie tylko w odniesieniu do budynków przemysłowych, lecz także mieszkalnych.

Zastosowanie szeroko rozumianej automatyzacji budynków umożliwia nowoczesny system inteligentnego zarządzania domem. Dążenie do polepszenia jakości życia, a także bezpieczeństwa domowników owocuje nowatorskimi rozwiązaniami. W ich efekcie powstają wysoko funkcjonalne przestrzenie mieszkaniowe, w których urządzenia codziennego użytku komunikują się ze sobą, a mieszkańcy mają możliwość sterowania poszczególnymi modułami zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami.

Co to jest automatyka budynkowa? W jaki sposób steruje się systemami automatyki budynków? Jakie są zalety wprowadzania automatyzacji do budynków? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Co to jest automatyka budynkowa?

Automatyka budynkowa, znana również jako systemy inteligentnego domu lub BMS (Building Management System), to technologia zaprojektowana do automatycznego sterowania i monitorowania infrastruktury budynku. Do jej głównych zadań należy zarządzanie między innymi takimi obszarami, jak oświetlenie, klimatyzacja, ogrzewanie, wentylacja, systemy bezpieczeństwa czy alarmowe.

Automatyka budynku ma na celu polepszenie wygody mieszkańców, zwiększenie efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa. Dzięki niej możliwe jest na przykład automatyczne wyłączenie świateł w nieużywanych pomieszczeniach, sterowanie temperaturą w zależności od pory dnia i roku, czy też sterowanie systemami zabezpieczeń np. bramami i furtkami.

W skrócie rzecz ujmując, wraz z automatyzacją budynków zyskuje się układ urządzeń realizujących swoje zadania w sposób automatyczny, bez udziału lub ewentualnie przy mocno ograniczonej ingerencji użytkownika. Od zdalnego sterowania roletami na oknach po wykrywanie obecności intruza na terenie posesji - inteligentne technologie wykorzystuje się zarówno w wielopiętrowych biurowcach i rozległych obiektach komercyjnych, jak i w domach prywatnych, restauracjach czy hotelach.

W końcowym efekcie chodzi nie tylko o wygodę. Zastosowanie automatyki budynkowej pozwala na znaczące oszczędności energetyczne, poprawia komfort życia lub pracy w budynku, a także może zwiększyć wartość nieruchomości.

Rodzaje sterowania systemami automatyki budynków

Urządzenia automatyki budynkowej mogą być sterowane na wiele różnych sposobów, w zależności od specyfiki systemów automatyki budynków oraz potrzeb użytkowników. Poniżej przybliżamy kilka popularnych rozwiązań.

Piloty zdalnego sterowania

Tak jak w przypadku telewizora, piloty zdalnego sterowania są używane do zarządzania różnymi funkcjami systemów automatyki budynków. Mogą być dedykowane do modułów lub być uniwersalne, pozwalając na sterowanie wieloma czynnościami z jednego poziomu. Pilot może być m.in. wyposażony w tzw. “panic button”. Na skutek jego użycia wysłana zostaje informacja o zagrożeniu, uruchamia się sygnał syreny alarmowej czy odstraszająca sygnalizacja świetlna.

Panele sterowania

Są zwykle instalowane na ścianie. Umożliwiają sterowanie urządzeniami automatyki budynkowej oraz mogą wyświetlać informacje na temat stanu systemów automatyki budynków. Posiadają różne formy, od prostych przełączników do zaawansowanych ekranów dotykowych.

Programatory czasowe

Pozwalają na automatyzację określonych funkcji urządzeń automatyki budynkowej według zadanego harmonogramu. Na przykład, można zaprogramować system oświetlenia w taki sposób, żeby światła włączały się i wyłączały o określonych porach dnia.

Aplikacje mobilne

Wielu producentów elementów automatyzacji budynków oferuje dedykowane aplikacje mobilne, które pozwalają na zdalne sterowanie i monitorowanie pracy urządzeń poprzez smartfony lub tablety. Dzięki temu użytkownik - pod warunkiem posiadania dostępu do internetu - może kontrolować system automatyki budynkowej z dowolnego miejsca na świecie.

Chmura

W przypadku tego rozwiązania centralizacja zarządzania automatyzacją budynków ma miejsce w internecie. Wszystkie dane są przechowywane i przetwarzane w chmurze, co umożliwia dostęp do nich z dowolnego miejsca połączonego z internetem. Użytkownik monitoruje funkcje i steruje budynkiem w czasie rzeczywistym. Na swoje urządzenie mobilne otrzymuje powiadomienia o wydarzeniach i awariach, a nawet może korzystać z zaawansowanych funkcji analitycznych i optymalizacyjnych.

Zalety wprowadzania automatyzacji do budynków

Możliwości systemu automatyzacji budynków są bez wątpienia niezwykle szerokie. Urządzenia automatyki budynkowej mogą być używane indywidualnie lub łącznie, w zależności od potrzeb i preferencji użytkowników. Najważniejsze jest, aby systemy automatyki budynków były dobrze zaprojektowane i skonfigurowane. W ten sposób mogą zapewniać optymalną wygodę oraz wydajność instalacji.

Do licznych zalet stosowania automatyki budynkowej zalicza się optymalizacja zarządzania budynkiem. Inteligentne systemy mogą gromadzić dane z całego budynku i używać ich do analizy i udoskonalenia różnych funkcjonalności. Mogą na przykład pomóc w wykrywaniu i naprawie awarii czy prognozowaniu zużycia energii. Zaawansowane systemy bezpieczeństwa, takie jak alarmy, monitoring, kontrola dostępu, przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. Precyzyjne monitorowanie warunków wewnątrz i na zewnątrz budynku, takich jak temperatura, wilgotność, oświetlenie, przekłada się na większy komfort dla przebywających w nim osób.

Lepsza kontrola nad zużyciem mediów oznacza niższe rachunki i zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko. Na przykład systemy automatyki budynków mogą automatycznie wyłączać oświetlenie, ogrzewanie lub klimatyzację na czas, gdy pomieszczenia nie są używane.

Podsumowując: automatyzacja budynków to odpowiedź na nowe wyzwania i rozmaite zapotrzebowania współczesnego życia zarówno w przestrzeniach zawodowych, jak i prywatnych.

Inni czytają też:

Czujniki w systemie inteligentnego domu - w jakie warto zainwestować?

Jak zrobić zdalne sterowanie światłem?

System kamer do domu - kiedy warto o nim pomyśleć?

Zestaw inteligentnego oświetlenia - czym jest i dlaczego warto w niego zainwestować?

Sterowanie ogrzewaniem i głowica FIBARO Heat Controller

System inteligentnego domu - co można do niego podłączyć?

Jak wybrać odpowiedni czujnik gazu ziemnego i czadu?

System alarmowy do garażu - jaki wybrać?

Instalacja alarmowa w domu jednorodzinnym - czy warto w nią inwestować?

Jaki system alarmowy sprawdzi się w mieszkaniu w bloku?

Używamy cookies by optymalizować Twoje doświadczenie. Przeglądając naszą stronę zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.