System inteligentnego domu - co można do niego podłączyć?
Ludzie z natury dążą do ułatwiania sobie życia, w celu zapewnienia sobie jak największego komfortu. W dzisiejszych czasach głównym narzędziem, które to umożliwia jest technologia. Towarzyszy ona praktycznie w każdym aspekcie życia - obecnie również w budownictwie. Inteligentne domy powstają wyjątkowo często, są one także coraz bardziej przystępne finansowo. Wiele korzyści ze zintegrowanych systemów sprawia, że ludzie chętnie instalują je także w istniejących już budynkach. Z jakich komponentów się one składają i co można do nich podłączyć? W dzisiejszym wpisie przedstawimy elementy systemu domu inteligentnego.
Czym jest system inteligentnego domu?
Inteligentny dom to konstrukcja, która łączy w sobie nowoczesne budownictwo z innowacyjną technologią, by tworzyć razem funkcjonalną przestrzeń idealnie dopasowaną do potrzeb mieszkańców. Z takim systemem możliwe jest zautomatyzowanie, a także zdalne sterowanie wieloma urządzeniami domowym i układami. Ze względu na to, że są one zintegrowane, można w łatwy sposób dostosować je w aplikacji w swoim smartphonie. Systemy inteligentnego budynku często składają się z wielu komponentów, z czego każdy odpowiedzialny jest za zarządzanie innym urządzeniem.
Warto zauważyć, że istotą inteligentnego domu jest nie tylko wygoda i funkcjonalność, ale także oszczędność energii. Automatyzacja i optymalizacja jej zużycia pozwalają na efektywne rozwiązania w obrębie wielu komponentów np. oświetlenia czy ogrzewania. System inteligentnego budynku umożliwia także dokładne monitorowanie aktualnego stanu, dzięki czemu mieszkańcy mogą podejmować świadome decyzje na podstawie łatwo dostępnych i ważnych informacji.
Co warto podłączyć do systemu inteligentnego domu?
Tak jak już wspomnieliśmy, systemy sterowania domem składają się z wielu komponentów, które można dowolnie dopasowywać. Wybór zależy tak naprawdę od preferencji domowników i obecności poszczególnych instalacji. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych obszarów wchodzących w skład systemu domu inteligentnego.
Sterowanie energią
Współczesny system domu inteligentnego pozwala na całkowitą kontrolę nad zużyciem energii elektrycznej w obrębie całego budynku. W praktyce umożliwia to wygodne sterowaniem zarówno oświetleniem, jak i każdym urządzeniem podłączonym do gniazd wtykowych. Jest to niezwykle przydatne w przypadku wyjazdów czy dłuższych nieobecności w domu, ponieważ w łatwy sposób można odciąć dostęp do wybranych połączeń. System inteligentnego budynku pozwala także na tworzenie własnych scenariuszy, co szczególnie przydaje się w przypadku oświetlenia. Można przykładowo wybrać, aby wieczorami barwa światła zmieniała się na ciepłą. Taki zabieg pozwala na wprowadzenie się w spokojny i wyciszający nastrój przed snem.
Ogrzewanie i klimatyzacja
Dostosowanie temperatury panującej w domu pod swoje indywidualne potrzeby to niezwykły komfort, w szczególności latem czy zimą, kiedy występują upały i mrozy. System inteligentnego budynku pozwala także na ogromną oszczędność. Podczas nieobecności można zaplanować, aby klimatyzacja bądź ogrzewanie zużywały mniej energii, jednak dostosowały optymalną temperaturę wewnątrz budynku w chwili powrotu domownika. Dzięki systemowi domu inteligentnego można zarządzać pracą wielu urządzeń grzewczych: ogrzewaniem podłogowym, kotłem CO i kaloryferami. Istnieje także możliwość podłączenia urządzeń do podgrzewania wody.
Systemy bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo w swoim własnym domu to najważniejsza kwestia wpływająca na komfort i dobre samopoczucie mieszkańców. System domu inteligentnego pozwala na zapewnienie pełnej kontroli nad swoją posesją - w każdej chwili można mieć dostęp do systemu monitoringu i czujników, które informują domowników o jakiejkolwiek podejrzanej aktywności na terenie posesji. Jest to przydatne nie tylko w przypadku włamań, ale także np. kiedy zostawia się zwierzęta same w domu i chce się mieć je pod kontrolą. Więcej na temat monitoringu w inteligentnym domu można przeczytać w naszym poprzednim wpisie na ten temat.
Rolety, multimedia i inne akcesoria
W skład systemu domu inteligentnego mogą wchodzić także małe urządzenia, które usprawniają i ułatwiają codzienne życie. Kontrolowanie elektrycznych żaluzji i rolet w sposób zautomatyzowany to spore ułatwienie np. podczas wstawania rano. Do systemu można przyłączyć także urządzenia multimedialne, dzięki którym można puszczać muzykę w dowolnym pomieszczeniu w domu.
System domu inteligentnego to rozwiązanie “szyte na miarę”, które każdy użytkownik może dowolnie dostosować pod swój tryb życia. Bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność - to właśnie największe zalety takich instalacji, które sprawiły, że technologia SMART stała się standardem współczesnych budynków mieszkalnych.