Zestaw inteligentnego oświetlenia - czym jest i dlaczego warto w niego zainwestować?

Wraz z ekspansją internetu specjalistyczne firmy oferują nam nowoczesne rozwiązania opierające się na łączeniu z siecią internetową urządzeń elektronicznych, otaczających nas zarówno w domu, jak i poza nim, tworząc w ten sposób zintegrowany system, ułatwiający i usprawniający ich obsługę.

W coraz szerszych obszarach codziennej aktywności nadrzędne staje się postrzeganie nowoczesności pod kątem sztucznej inteligencji, wnoszącej realne korzyści w zakresie zarówno wywiązywania się z obowiązków zawodowych, jak i korzystania z form spędzania wolnego czasu.

Rozwój technologii doskonale widać na przykładzie oświetlenia, które w wersji smart jest coraz częściej przewidywane już na etapie budowy budynku czy nowych aranżacji wnętrz. Nowoczesny dom cechuje obecnie nie tylko modernistyczny design, ale także sprzęt elektroniczny płynnie ze sobą współpracujący i dający się obsługiwać z dowolnego miejsca za pomocą urządzeń mobilnych oraz dedykowanych aplikacji.

Czym jest inteligentne oświetlenie, gdzie wykorzystywany jest zestaw inteligentnego oświetlenia i jakie korzyści wynikają z jego stosowania? Jeśli poszukujecie odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do przeczytania dzisiejszego artykułu.

System inteligentnego oświetlenia - nie tylko w domu

Obecność w sieci i responsywne strony internetowe niewątpliwie stały się dziś filarami prowadzenia wielu lukratywnych biznesów. Segment urządzeń smart stara się sprostać zwiększającym się wymaganiom aktualnej rzeczywistości oraz rosnącym oczekiwaniom konsumentów. Nie tylko architekci budynków czy wnętrz sięgają po inteligentne rozwiązania. Do tego grona dołączają jednostki samorządowe miast, którym zakrojone na szeroką skalę systemy zarządzania oświetleniem pozwalają na sięgającą aż 70 proc. redukcję zużycia energii elektrycznej i zarazem mniejszą o liczoną w tysiącach ton emisję CO2 do atmosfery.

Jak zapowiadają czołowi specjaliści branży, inteligentne oświetlenie będzie się stawało nieodzowną częścią przyszłości miast, które jako integralny element rozwoju cywilizacyjnego w duchu gospodarki zrównoważonej będą intensywnie oscylować w kierunku koncepcji Smart City.

System inteligentnego zarządzania oświetleniem miast i metropolii umożliwia komunikację oraz sterowanie indywidualnymi punktami świetlnymi na rozległych terenach. Zintegrowana na wysokim poziomie technologicznym sieć to w praktyce znacząco lepsze zarządzanie oświetleniem założeń urbanistycznych, z naciskiem na główne ulice, na których obserwuje się największe natężenie ruchu.

W Polce takie inicjatywy wspierane są m.in. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W latach 2018-2021 wdrażany był jego priorytetowy program pod nazwą “Sowa - oświetlenie zewnętrzne”. O fundusze w jego ramach ubiegać się mogły jednostki samorządu terytorialnego, a także spółki z większościowym udziałem dysponujące infrastrukturą oświetlenia zewnętrznego. W zakresie realizowanego przedsięwzięcia znaleźć mogły się między innymi takie prace, jak demontaż wyeksploatowanych opraw oświetleniowych i ich wymiana na nowe, modernizacja i przebudowa istniejących punktów zapalania i sterowania oświetleniem, a ponadto zastosowanie inteligentnego sterowania oświetleniem.

Efektem dofinansowania działań podnoszących wydajność energetyczną systemów oświetlenia zewnętrznego miało być osiągnięcie celu polegającego na ograniczeniu emisji zanieczyszczeń powietrza i zarazem zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Czym jest zestaw inteligentnego oświetlenia?

Nowatorskie zarządzanie oświetleniem w skali makro wyspecjalizowane firmy branżowe skutecznie przeniosły do naszych domów. Podstawową zaletą zestawu inteligentnego oświetlenia przeznaczonego do użytku domowego jest wygoda, jaką niesie za sobą posługiwanie się nim za pośrednictwem smartfonów, tabletów czy wręcz inteligentnych zegarków. Dosłownie w zasięgu naszej ręki znalazły się funkcje, które dają nie tylko błyskawiczny dostęp do informacji, ale także obsługę niezintegrowanego niegdyś z internetem sprzętu, co ważne - właściwie bez odrywania się od innych aktywności, podejmowanych przez nas w danej chwili.

Urządzenia smart są projektowane w taki sposób, aby były intuicyjne i łatwe w stosowaniu. Użytkownik nie musi się długo uczyć ich obsługi, gdyż pozwalają one na szybkie odnalezienie potrzebnych funkcji i przeprowadzenie operacji. W dużej mierze niemal od razu można się cieszyć ich funkcjonalnością. Dzięki nim dokonuje się automatyzacji wielu czynności, zaoszczędzając czas i zwiększając własną wydajność.

Jeśli mamy do czynienia ze zautomatyzowanym mieszkaniem, oświetlenie smart jest zwykle jego nieodłączną częścią. Zestaw inteligentnego oświetlenia można zaprogramować tak, aby lampy włączały się lub wyłączały się automatycznie, adekwatnie do pory dnia. Dzięki temu nie musimy martwić się o to, czy przypadkiem nie zostawiliśmy czegoś włączonego i nie marnujemy energii.

Czym jest właściwie zestaw inteligentnego oświetlenia? To system, którego składowe stanowią źródła światła, dające się sterować za pośrednictwem aplikacji zainstalowanych na urządzeniach mobilnych. Umożliwia on kontrolowanie na odległość od jednego egzemplarza lampy, po całe, wieloelementowe grupy źródeł światła, by przykładowo jednym kliknięciem włączyć podświetlenie posesji czy zmienić jego barwy w ogrodzie.

Zazwyczaj w skład takiego zestawu wchodzą żarówki lub lampy LED, które łączą się z routerem Wi-Fi bądź Bluetooth, oraz centralny punkt kontrolny, czyli mostek (ang. hub). Jego zadaniem jest łączenie i koordynacja komunikacji między poszczególnymi urządzeniami w sieci. Dzięki temu, że zestaw jest połączony z internetem, można kontrolować oświetlenie w pełni zdalnie, np. z innego pokoju lub z zewnątrz.

W zależności od producenta, zestaw inteligentnego oświetlenia może oferować wiele dodatkowych funkcji, takich jak zmiana koloru światła, regulacja jasności, programowanie scen świetlnych czy integracja z asystentami głosowymi np. Amazon Alexa i Google Assistant.

Zestaw inteligentnego oświetlenia to szereg ułatwień i korzyści

Nietrudno się domyślić, że zestaw inteligentnego oświetlenia włączy i wyłączy światło według dostosowanego do mieszkańców domu harmonogramu. Jakie inne korzyści płyną z jego zastosowania? Producenci elementów smart prześcigają się w nowych propozycjach dla konsumentów, możliwości są więc szerokie.

Do ulubionych funkcji wielu użytkowników należy z pewnością wpływanie na temperaturę barwową światła. W ten sposób budzić nas będzie dodające energii białe światło, wieczorem zaś uruchomi się światło ciepłe, sprzyjające relaksowi i ułatwiające zasypianie. Co więcej, oczekiwanych funkcjonalności nie trzeba regulować ręcznie - za pomocą gotowych aplikacji scen oświetleniowych błyskawicznie ustawi się właściwy tryb (przykładowo: Czytanie, Koncentracja, Zabawa) i to w korelacji z możliwością tworzenia stref.

Przyciemnianie i rozjaśnianie daje nowe możliwości dostosowania światła w pomieszczeniu do różnych sytuacji i nastrojów. Wraz z nim zbudujemy odpowiedni klimat w zależności od potrzeb danej chwili, na przykład wykorzystując bardziej stonowane światło do wypoczynku lub intensywniejsze do pracy.

Wystarczy włączyć do zestawu inteligentnego oświetlenia żarówki kolorowe, by zyskać zupełnie nowe opcje aranżacyjne, idealnie dostosowane do preferencji osób przebywających w danej przestrzeni. Oświetlenie smart sprzyja dobrej zabawie: po zintegrowaniu go np. z komputerem czy telewizorem będzie błyskać kolorami w rytm ulubionej muzyki, symultanicznie reagując na to, co jest wyświetlane na ekranie.

Oświetlenie smart pomaga ponadto w zwiększeniu bezpieczeństwa posesji czy mieszkania. Rozbudowanie systemu o czujniki ruchu nie tylko świetnie funkcjonuje w częściach budynków, gdzie tradycyjnie się sprawdza, jak korytarze, klatki schodowe, wiatrołapy, ale może też odstraszyć potencjalnych intruzów. Ustawienie włączania się lamp podczas naszej nieobecności w domu stworzy wrażenie, że ktoś nadal w nim przebywa.

Zezwolenie aplikacji na geolokalizację uruchomi zaś opcję automatycznego włączenia światła po powrocie mieszkańców do ich lokum.

Wariant smart to zarazem doskonałe rozwiązanie, by więcej nie martwić się, czy przypadkiem nie zostaliśmy włączonych lamp, gdy jesteśmy poza domem. Dzięki zestawowi inteligentnego oświetlenia zyskujemy pełną kontrolę nad światłem w naszym budynku oraz wokół niego.

Zestaw inteligentnego oświetlenia dostępny dla każdego

Zestaw inteligentnego oświetlenia oraz inne systemy automatyki budynkowej były dotąd często postrzegane w kategorii gadżetów dla osób bardzo zamożnych. Tempo postępu technologicznego oraz przemyślane działania producentów optymalizujące koszty produkcji sprawiają, że ta obiegowa opinia nie jest już dzisiaj prawdziwa.

Smart Home nie tylko sprawia, że w takim domu żyje się wygodniej. Inteligentne oświetlenie po prostu się opłaca.

Nowoczesny zestaw inteligentnego oświetlenia opiera się na technologii LED. Gwarantuje to znaczne oszczędności energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Renomowani producenci wytwarzają żarówki LED z wyeliminowaniem ultrafioletu i podczerwieni, dzięki czemu produkty te emitują wyłącznie światło widzialne. Ponadto najnowsze modele wykazują bardzo długą żywotność, którą automatyzacja oświetlenia tylko wydłuży, gdyż sprawia, że lampy pozostają włączone jedynie wówczas, gdy są naprawdę potrzebne. Dodatkowo odpowiednia aplikacja dostarcza raporty odnośnie zużycia energii, ułatwiając monitorowanie kosztów i tworzenie swoich planów oświetlenia.

Wszytko to prowadzi do bardziej energooszczędnej eksploatacji źródeł światła, którymi dysponujemy. Zainwestowanie w zestaw inteligentnego oświetlenia oznacza więc przyczynianie się do redukcji śladu węglowego i dbanie o środowisko naturalne.

Inni czytają też:

System kamer do domu - kiedy warto o nim pomyśleć?

System inteligentnego domu - co można do niego podłączyć?

Moduły inteligentnego domu. Na czym polega konstrukcja Smart Home?

Jaki system alarmowy na działkę wybrać?

Linia włączników FIBARO Walli

Instalacja alarmowa w domu jednorodzinnym - czy warto w nią inwestować?

Sterowanie ogrzewaniem i głowica FIBARO Heat Controller

Centrala FIBARO HC3 - Technologicznie niedościgniona !

Czym jest automatyka budynkowa?

Z czego składa się system alarmowy?

Używamy cookies by optymalizować Twoje doświadczenie. Przeglądając naszą stronę zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.