Inteligentna instalacja elektryczna domu - co warto o niej wiedzieć?
Inteligentna instalacja elektryczna w domu poprzez skomunikowane ze sobą urządzenia tworzy funkcjonalne przestrzenie, które polepszają jakość życia codziennego. Zintegrowane systemy odpowiadają na potrzeby domowników, gwarantując im komfort i bezpieczeństwo. Z tego względu smart home jako instalacja elektryczna inteligentnego domu, bazująca na dopasowanych urządzeniach automatyki, cieszy się niesłabnącą popularnością. W dzisiejszym wpisie skupimy się na korzyściach i możliwościach, które zapewnia montaż tego nowoczesnego systemu.
Jakie możliwości niesie za sobą inteligentna automatyka domowa?
Inteligentne domy to instalacje dopasowane do ścisłych potrzeb i oczekiwań domowników. Mogą się na nie składać systemy alarmowe i monitoringu, a także rozwiązania do zdalnego sterowania elektrycznymi roletami czy karniszami. Instalacja smart home pozwala również na manipulowanie oświetleniem w pomieszczeniach domowych. Taka opcja jest szczególnie przydatna, gdy użytkownik nie wyłączy światła przed wyjściem do pracy, szkoły czy na zakupy. Wtedy czynność ta można bez problemu zostać wykonana z własnego urządzenia mobilnego. Na inteligentną instalację elektryczną w domu jednorodzinnym składają się także panele fotowoltaiczne. Własne źródło energii umożliwia obniżenie rachunków za prąd, a dzięki temu generowane są domowe oszczędności. Inteligentna instalacja dotyczy również bram wjazdowych na posesję - ich zautomatyzowanie zapewnia wygodę i oszczędność czasu.
Jaki sprzęt składa się na inteligentną instalację?
Instalacje inteligentnego budynku mogą być sterowane za pomocą bezprzewodowych urządzeń, które składają się na kompleksowy, domowy ekosystem. Renomowani producenci dbają o nowoczesny design mobilnego sprzętu, aby nie zaburzał on estetyki wnętrz. Dodatkowo urządzenia instalacji inteligentnych są kompaktowe, łatwe w obsłudze oraz bezinwazyjne w montażu. Nie wymagają one wiercenia czy kucia ścian. Ponadto urządzenia te działają w technologii sterowania głosowego. Wydawanie poleceń jest szybkie, komfortowe i przy tym realizowane od razu - to jeszcze bardziej zwiększa funkcjonalność przestrzeni użytkowych. Na instalacje elektryczne pod inteligentny dom składają się intuicyjne urządzenia, które można konfigurować z każdego miejsca na Ziemi. Wystarczy mieć dostęp do Internetu, aby połączyć się z systemem sterowania i sprawdzić ich bieżący stan oraz tryby. Dzięki temu można się upewnić, czy okna, drzwi i bramy zostały zamknięte na czas wyjazdu. W dowolnej chwili zdalne sterowanie umożliwia użytkownikom zarówno na natychmiastowe zwiększenie, jak i ograniczenie wydajności pracy urządzeń. W przypadku drugiej opcji taka instalacja domu inteligentnego będzie zużywać mniej prądu, co przełoży na budowanie oszczędności.
Jak działa bezprzewodowa instalacja domu inteligentnego?
Bezprzewodowa instalacja domu inteligentnego jest wyposażona w centralę, czyli główne urządzenie, które odbiera sygnały od współpracujących z nią i peryferyjnie rozmieszczonych urządzeń smart. Centralny system integruje termostaty, odtwarzacze multimedialne (do szybkiego, głosowego włączania muzyki) i czujniki alarmowe. Dodatkowo centrala instalacji elektrycznej pod inteligentny dom może skupiać zamontowane sensory oświetleniowe, ruchu, temperatury czy otwarcia okien/drzwi. Na bieżąco można ustawiać parametry urządzeń lub określać ich stały rytm pracy. Dzięki temu czujnik ruchu za każdym razem uruchomi oświetlenie domowe po wykryciu obecności, a temperaturę w salonie będzie można w każdej chwili zwiększyć lub zmniejszyć. To wszystko sprawia, że inteligentny dom z instalacją elektryczną nie tylko ułatwia mieszkańcom funkcjonowanie, ale umożliwia im także regulowanie comiesięcznych opłat. Na czas nieobecności domownicy mogą bowiem zdalnie - z telefonu czy tableta - manipulować temperaturą klimatyzatora czy też wyłączać go na rzecz otwarcia okien. W podjęciu decyzji pomocne są elektroniczne powiadomienia o spodziewanych opadach deszczu działające w ramach inteligentnej instalacji.
Czy inteligentna automatyka domowa zapewnia bezpieczeństwo?
Aby instalacja elektryczna inteligentna gwarantowała bezpieczeństwo użytkowania, musi być wyposażona w możliwość kodowania danych i haseł. Z tego względu warto skorzystać z autoryzowanych systemów oferowanych przez renomowane firmy. Zapewniają one fachowy montaż stabilnej, trwałej i doskonale zsynchronizowanej instalacji domu inteligentnego, w której wzajemna komunikacja urządzeń i centrali jest w pełni zaszyfrowana. Dzięki temu mieszkańcy mogą bez obaw podróżować.
Dodatkowo poczucie bezpieczeństwa gwarantują czujniki dymu, czadu i gazu, które od razu zawiadamiają domowników o niebezpieczeństwie. Instalacja smart home umożliwia również monitorowanie sytuacji wokół posesji. W tym celu można zamontować czujnik ruchu zintegrowany z systemem monitoringu. Takie rozwiązanie pozwala zabezpieczyć ogrody, drewutnie czy przestrzenie magazynowe przy domu.
Inteligentny dom - instalacje elektryczne do ogrodu
Inteligentny dom to też instalacje elektroniczne dedykowane do ogrodu. W tym zakresie sprawdza się czujnik wilgotności, który dzięki temu, że określa stan nawodnienia gleby, w razie potrzeby organizuje pracę zraszaczy. Nie są automatycznie uruchamiane, jeśli ziemia na posesji jest mokra od deszczu lub wcześniejszego podlewania. Dzięki temu taka inteligentna instalacja elektryczna zapobiega przemoczeniu roślin, co korzystnie wpływa na ich właściwy rozwój. Dodatkowo czujnik wilgotności odciąża domownika od czynności podlewania i zapewnia mu oszczędność czasu. W przypadku prac ogrodowych, działanie instalacji inteligentnych warto wesprzeć zakupem robota koszącego.