Jaki system alarmowy sprawdzi się w mieszkaniu w bloku?

Mieszkanie w bloku może wydawać się bezpiecznym lokum ze względu na bliskość sąsiadów. Niemniej jednak regularnie słyszy się o włamaniach i kradzieżach dokonywanych w budynkach tego typu. W związku z tym wielu właścicieli decyduje się na montaż systemu alarmowego w mieszkaniu, by zwiększyć poziom swojego bezpieczeństwa. Coraz popularniejsze stają się też inteligentne rozwiązania w mieszkaniu, które łączą tradycyjne funkcje zabezpieczeń z automatyką domową.

Zastanawiacie się, jak wybrać system alarmowy do mieszkania w bloku? Koniecznie przeczytajcie nasz dzisiejszy wpis, z którego dowiecie się:

 1. Jakie aspekty warto przeanalizować przed wykonaniem instalacji alarmowej w mieszkaniu?
 2. Z czego składa się standardowy system antywłamaniowy do mieszkania?
 3. Dlaczego posiadanie inteligentnych rozwiązań w mieszkaniu zwiększa bezpieczeństwo?

Aspekty, które warto przeanalizować przed wykonaniem instalacji alarmowej w mieszkaniu

Decyzja o zainstalowaniu systemu antywłamaniowego do mieszkania powinna być poprzedzona analizą potrzeb mieszkańców, a wybór jego elementów zależeć od specyfiki miejsca zamieszkania.

Warto wziąć pod rozwagę kilka kluczowych kwestii:

 • Lokalizacja: czy mieszkanie znajduje się na parterze czy może na wyższych piętrach? Lokalizacja może wpływać na ryzyko włamania. Mieszkania na parterze uchodzą za znajdujące się częściej na celowniku włamywaczy, lecz włamania na wyższych piętrach dokonywane są również np. przez balkony.
 • Sąsiedztwo: czy w okolicy były już wcześniejsze próby włamań? Dobrze jest rozmawiać z sąsiadami i pytać o doświadczenia oraz ewentualne zabezpieczenia, które zastosowali.
 • Wielkość mieszkania: w zależności od metrażu i liczby pomieszczeń możemy potrzebować większej liczby czujników.
 • Budżet: koszty związane z instalacją alarmową w mieszkaniu mogą się różnić. Określmy, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na system antywłamaniowy oraz czy planujemy inwestować w dodatkowe funkcje lub rozwiązania smart z uwzględnieniem rozbudowy systemu w przyszłości.
 • Potrzeby: czy zależy nam tylko na podstawowym wariancie, czy może chcielibyśmy również skorzystać z dodatkowych funkcji, takich jak zdalny monitoring, czy integracja z systemem inteligentnego mieszkania?
 • Kompatybilność z innymi systemami: jeśli posiadamy już automatykę domową w mieszkaniu, warto sprawdzić, czy wybrany system alarmowy będzie z nią kompatybilny.

Standardowy system antywłamaniowy do mieszkania - podstawowy skład

System antywłamaniowy do mieszkania ma na celu zabezpieczenie go przed dostępem osób niepożądanych. Składa się z kilku zasadniczych komponentów współpracujących ze sobą, aby zapewnić optymalną ochronę. Zalicza się do nich:

 • Centrala alarmowa - odpowiada za zbieranie informacji z poszczególnych czujników oraz za koordynację działania całego systemu. W przypadku wykrycia zagrożenia “decyduje” o aktywacji sygnalizatorów oraz informuje o włamaniu bezpośrednio właściciela i/lub firmę ochroniarską.
 • Manipulatory (panele, klawiatury sterujące) - pozwalają na łatwą komunikację użytkowników z systemem. Za ich pomocą można aktywować lub dezaktywować alarm, wprowadzać różne ustawienia czy też sprawdzać status systemu. Często są wyposażone w ekrany LCD oraz klawiatury numeryczne.
 • Czujniki - to one bezpośrednio wykrywają próby włamania. W zależności od modelu reagują na ruch, dźwięk, zmiany temperatury czy też otwarcie okna bądź drzwi.
 • Sygnalizatory - gdy system wykryje zagrożenie, sygnalizatory informują o tym otoczenie. Sygnalizatory akustyczne emitują głośny dźwięk alarmu, który ma na celu także odstraszenie włamywacza. Z kolei sygnalizatory świetlne to intensywne światło, często w formie migających lamp, które dodatkowo uwidaczniają zagrożenie.

Inteligentne rozwiązania w mieszkaniu a bezpieczeństwo

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na proste systemy alarmowe do mieszkania czy zaawansowane rozwiązania smart, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest najważniejsze. Warto pamiętać, że w obecnych czasach technologia daje nam wiele opcji ochrony, które możemy dostosować do własnych potrzeb oraz budżetu. Nie bez znaczenia jest fakt, że system inteligentnego mieszkania oferuje nie tylko funkcje zabezpieczające, ale również takie, które ułatwiają codzienne życie - od zdalnego sterowania oświetleniem, przez kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniach, po możliwość zdalnego podglądu wnętrz za pomocą kamer. Integracja z inteligentnymi rozwiązaniami w mieszkaniu pozwoli skutecznie zabezpieczyć przestrzeń przed nieproszonymi gośćmi i podnieść komfort mieszkańców na co dzień.

Monitorowanie oraz sterowanie różnymi funkcjami systemu smart przez aplikacje na smartfony czy komputery daje możliwość sprawdzenia na odległość, czy drzwi są zamknięte albo czy alarm jest włączony. W przypadku wykrycia nieproszonych gości, pożaru oraz innych niebezpieczeństw systemy inteligentne wyślą powiadomienia bezpośrednio na telefon właściciela, a także do odpowiednich służb. Smart home pozwala na ustawienie automatycznych scenariuszy, takich jak wyłączanie prądu w przypadku wykrycia wycieku gazu czy zamykanie rolet w razie silnego wiatru. Inteligentne kamery posiadają ponadto funkcje rozpoznawanie twarzy, wykrywania ruchu, a nawet analizę zachowania, co może pomóc w wykrywaniu podejrzanych działań.

Inteligentny system alarmowy do mieszkania w bloku zapewnia holistyczne podejście do bezpieczeństwa, a automatyzacja zapobiegnie wielu kosztowym szkodom.

Inni czytają też:

Jaki system alarmowy sprawdzi się w mieszkaniu w bloku?

Jak zrobić zdalne sterowanie światłem?

Centrala FIBARO HC3 - Technologicznie niedościgniona !

Sterowanie ogrzewaniem i głowica FIBARO Heat Controller

Zestaw inteligentnego oświetlenia - czym jest i dlaczego warto w niego zainwestować?

Czym jest automatyka budynkowa?

Czujniki w systemie inteligentnego domu - w jakie warto zainwestować?

System monitoringu w inteligentnym domu - co warto o nim wiedzieć?

Moduły inteligentnego domu. Na czym polega konstrukcja Smart Home?

5 funkcji inteligentnego domu, dla których warto go mieć

Używamy cookies by optymalizować Twoje doświadczenie. Przeglądając naszą stronę zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.