Jak zrobić zdalne sterowanie światłem?

Każdemu chyba zdarzyło się kiedyś przyjść do domu po całym dniu nieobecności i zastać zapalone światło, którego zapomniało się zgasić przy wyjściu. Choć nie jest to duży problem, to jednak w ten sposób marnuje się energię i naraża na dodatkowe koszty. Przy obecnych cenach prądu zdecydowanie lepiej jest robić wszystko, by rachunki były jak najmniejsze. Niestety w pogoni za codzienną rzeczywistością może nieraz zdarzyć się, że człowiek nie rejestruje wykonywania odruchowych czynności i przez cały dzień zastanawia się, czy aby na pewno coś zrobił. Z pomocą przychodzi tu oczywiście nowoczesna technologia w postaci inteligentnych rozwiązań takich jak zdalne sterowanie oświetleniem. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy, na czym ono polega i jak wykonać tego typu instalację we własnym domu.

Jak działa zdalne sterowanie światłem?

Czasy, w których oświetlenie mogło być obsługiwane wyłącznie za pomocą włączników, już minęły. Inteligentne rozwiązania pozwalają na jeszcze większą kontrolę - i to zazwyczaj z dowolnej odległości. Odpowiednie oświetlenie w domu ma ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia, dlatego oprócz samego zdalnego wyłączania i włączania światła, nowoczesne instalacje umożliwiają konfigurację szeregu ustawień tak, aby wewnątrz panowała odpowiednia atmosfera w każdej sytuacji. Można więc z łatwością zmieniać barwę czy natężenie oświetlenia. Ogromną zaletą zdalnego sterowania oświetleniem w domu jest możliwość tworzenia indywidualnych scenariuszy - jest to szczególnie przydatne jeśli ktoś ma już wyrobioną pewną rutynę. Przykładowo o określonej porze, wieczorem, światło może automatycznie się ściemniać i ocieplać wprawiając w relaksujący, gotowy do snu nastrój.

Takie scenariusze można z łatwością zaplanować w aplikacji - obecnie to właśnie smartphone staje się centrum dowodzenia jeśli chodzi o sterowanie światłem. To w nim dostępne są wszystkie opcje, które można dowolnie ustawić według własnych preferencji. Bezprzewodowe sterowanie zdalne oświetleniem jest możliwe w całym domu, ponieważ odbywa się ono dzięki falom radiowym, dzięki którym odbiorniki i nadajniki mogą przesyłać informację do docelowych lamp i innych rodzajów opraw.

Najlepsze rozwiązania aktualnie dostępne na rynku

Wraz z dynamicznym postępem technologii na rynku pojawia się coraz to więcej nowoczesnych rozwiązań. W rzeczywistości oznacza to, że konsumenci mają coraz to większy wybór, dzięki czemu mogą oni idealnie dopasować rodzaj instalacji do swoich potrzeb. Obecnie najczęściej wybierana jest taka, która może być sterowana za pomocą pilota lub aplikacji w smartphonie. W tej części przedstawimy kilka rozwiązań:

Instalacje przewodowe

Instalacje przewodowe są zdecydowanie lepszym wyborem w przypadku budowania nowych konstrukcji. Jest to niezawodny wybór, zwłaszcza w przypadku większych domów i budynków użyteczności publicznych, w których ze względu na odległości mogłyby pojawić się zakłócenia. Przewody niwelują ten problem zapewniając bezpośrednie, niczym niezakłócone połączenie. Dodatkowym atutem tego wyboru jest z pewnością brak konieczności wymiany baterii czy zaopatrzenia się w dodatkowe akcesoria umożliwiające połączenie.

Warto mieć na uwadze, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości zainstalować także wersję bezprzewodową. Natomiast po zakończeniu budowy instalacja przewodów nie będzie już możliwa.

Instalacje bezprzewodowe

Bezprzewodowe systemy sprawdzą się doskonale w przypadku już powstałych konstrukcji, w których ciężko byłoby poprowadzić nowe przewody. Ich największą zaletą jest wygoda i szybkość instalacji - bez zbędnych komplikacji czy trudności. W większości przypadków połączenie działa w odległości 100 metrów od stacji bazowej, co w przypadku domów jednorodzinnych jest w zupełności wystarczające. Dodatkowym atutem z pewnością będzie łatwość wymiany instalacji. Nie bez znaczenia jest także cena - często bywa tak, że koszty instalacji bezprzewodowej są mniejsze od przewodowej, zwłaszcza w przypadku już powstałych konstrukcji.

Jak zamontować zdalne sterowanie światłem w domu?

W przypadku większych instalacji, do których niezbędne są przewody, ciężko byłoby wykonać je samodzielnie. Niezbędna w tym przypadku jest specjalistyczna wiedza z zakresu elektroniki, dlatego właśnie lepiej skorzystać z pomocy ekspertów specjalizujących się w realizacjach oświetlenia w inteligentnym domu. Natomiast, o ile przewody mogą być ciężkie do zainstalowania samodzielnie, systemy bezprzewodowe są już znacznie łatwiejsze.

Co więcej, na rynku znaleźć można wiele rozwiązań umożliwiających zdalną obsługę bez konieczności wykonywania gruntownych remontów. Mowa tu, chociażby o żarówkach, którymi z łatwością można zarządzać za pomocą aplikacji w smartphonie.

Podobnym rozwiązaniem do zdalnego sterowania oświetleniem LED są inteligentne przełączniki - tu jednak pojawia się pewien haczyk, ponieważ nie będą one obsługiwać lamp podłączonych do gniazdka.

Jak widać, zdalne oświetlenie niesie za sobą wiele korzyści. Nowoczesna technologia proponuje obecnie różnorodne rozwiązania, dzięki czemu każdy domownik będzie mógł cieszyć się pełną kontrolą nad światłem na terenie swojej posesji.

Inni czytają też:

Instalacja alarmowa w domu jednorodzinnym - czy warto w nią inwestować?

Jak zrobić zdalne sterowanie światłem?

Sterowanie ogrzewaniem i głowica FIBARO Heat Controller

5 funkcji inteligentnego domu, dla których warto go mieć

Czujniki w systemie inteligentnego domu - w jakie warto zainwestować?

Inteligentna instalacja elektryczna domu - co warto o niej wiedzieć?

Centrala FIBARO HC3 - Technologicznie niedościgniona !

Jaki system alarmowy na działkę wybrać?

Linia włączników FIBARO Walli

System inteligentnego domu - co można do niego podłączyć?

Używamy cookies by optymalizować Twoje doświadczenie. Przeglądając naszą stronę zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.