Moduły inteligentnego domu. Na czym polega konstrukcja Smart Home?

W obliczu licznych wyzwań stawianych nam każdego dnia dla wielu osób coraz bardziej liczy się jakość spędzania wolnego czasu. Idea work-life balance, czyli dążenia do zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym, sukcesywnie zyskuje na popularności.

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na nasz dobrostan jest bez wątpienia bezpieczeństwo oraz funkcjonalność mieszkań i domów. Jakie rozwiązania mogą ułatwić i uprzyjemnić przebywanie w przestrzeni prywatnej? Konkretnymi propozycjami stanowiącymi odpowiedź na to pytanie zajmują się między innymi inżynierowie i producenci branży urządzeń smart. Sprawiają oni, że wizja przyszłości jeszcze do niedawna kojarzona z filmami science fiction, już teraz przekracza próg naszych drzwi. Gałęzie produkcji automatyki i sprzętu do tzw. inteligentnych domów zaliczają się współcześnie do najszybciej rozwijających się obszarów nowoczesnej techniki.

Czym jest Smart Home i jakie są podstawowe moduły inteligentnego domu? Dowiecie się tego z dzisiejszego wpisu.

Smart Home, czyli jaki?

Czym właściwie jest Smart Home? To system, który łączy różne urządzenia elektroniczne i elektryczne w domu, aby umożliwić zdalne sterowanie i automatyzację ich pracy. Dzięki temu właściciele domów mogą kontrolować oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację, urządzenia kuchenne, systemy bezpieczeństwa i wiele innych urządzeń z poziomu smartfonów, tabletów lub innych urządzeń mobilnych.

Obrazowo rzecz ujmując, za pomocą kilku kliknięć w telefonie dedykowaną do modułów inteligentnego domu aplikacją zmienimy temperaturę w mieszkaniu, uruchomimy każde urządzenie podłączone do prądu, nie tylko włączymy czy wyłączymy światło w całej albo wybranej części posesji, ale także zmienimy jego natężenie i nawet barwy - a wszystko to wykonamy z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu.

Czy celem tej technologii jest tylko i aż zwiększenie komfortu naszego życia? Klasyfikowanie Smart Home w kategoriach niekoniecznie potrzebnych gadżetów jest zdecydowanie mylne. System zautomatyzowanego budynku dostarczy nam na osobiste urządzenie mobilne raporty zużycia energii, znacząco ułatwiając monitorowanie kosztów, co z kolei pozwala łatwo tworzyć na przykład własne harmonogramy korzystania z mediów. Otrzymamy również informację o ruchu w mieszkaniu, mogącym wskazywać, że przebywa w nim intruz. Analogiczne ostrzeżenie na naszym smartfonie pojawi się na obecność dymu lub gazu bądź w przypadku pozostawienia otwartego okna.

Korzyści płynące ze stosowania zestawów smart polegają więc nie tylko na łatwiejszym zarządzaniu domem, ale także na obniżeniu kosztów jego eksploatacji oraz zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkających w nim osób i ich mienia.

Podstawowe moduły inteligentnego domu

Na początku warto zaznaczyć, że nie ma gotowego “przepisu” na Smart Home, gdyż urządzenia dobiera się indywidualnie pod oczekiwania przyszłego użytkownika oraz możliwości i wymagania danego obiektu. Konfigurację poszczególnych modułów można dostosować do swojego stylu życia, godzin aktywności zawodowej, nieobecności w czasie weekendów itp.

Poniżej przybliżamy kilka zasadniczych modułów inteligentnego domu, dostępnych na rynku wśród szerokiej palety urządzeń smart.

Centralka, czyli hub

Serce inteligentnego zestawu stanowi niewielkie urządzenie, jakim jest centralka inaczej zwana hubem. To właśnie z nią łączą się wszystkie komponenty Smart Home. Decyzja o wybraniu konkretnego modelu zależy m.in. od ilości i rodzaju sprzętu, który będzie podłączony do systemu.

Hub pełni rolę centralnego kontrolera łącząc w jeden system wszystkie urządzenia elektroniczne i elektryczne w domu. Wśród nich mogą znaleźć się inteligentne oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, systemy bezpieczeństwa, technikę do kuchni. Umożliwia zdalne sterowanie tym sprzętem, także za pomocą głosu poprzez asystentów głosowych typu Amazon Alexa i Google Assistant.

Centralka zbiera jednocześnie informacje z różnych źródeł, takich jak czujniki ruchu, dymu, wilgotności, itp. oraz przetwarza je, aby dokonać decyzji dotyczących automatyzacji pracy poszczególnych urządzeń.

Gniazdka Smart Plug

Gniazdka Smart Plug to prosty sposób na wdrożenie automatyzacji w domu bez konieczności zakupu droższego sprzętu smart. Pozwalają one na zdalne sterowanie i automatyzację pracy zwykłych urządzeń elektrycznych, które są do nich podłączone. Dzięki połączeniu z WiFi użytkownicy z poziomu smartfona lub tabletu zdalnie włączą, lub wyłączą np. lampy, telewizory, ładowarki, urządzenia kuchenne, nawet gdy przebywają daleko poza domem.

Gniazdka Smart Plug są także w stanie zbierać informacje o zużywaniu energii przez podłączone do nich urządzenia. Stwarza to zupełnie nowe możliwości kontrolowania kosztów za prąd.

Inteligentne ogrzewanie

Inteligentne zestawy do domu sterujące temperaturą mogą obejmować różne urządzenia, takie jak grzejniki, ogrzewanie podłogowe, klimatyzatory z funkcją grzania.

Ogrzewanie smart daje się zaprogramować w taki sposób, aby dostosowywać ciepło w pomieszczeniach do preferencji użytkowników oraz zmieniających się warunków atmosferycznych. Systemy te mogą wykorzystywać czujniki temperatury i obecności, aby dokładnie planować temperaturę we wnętrzach.

Korzystanie z inteligentnego ogrzewania to większe możliwości monitorowania poboru mediów grzewczych. Harmonogram można zaprogramować intencjonalnie, tak aby temperatura obniżała się podczas nieobecności mieszkańców w domu, a pracę urządzeń grzewczych dostosowana była do trybu życia lokatorów.

Inteligentne oświetlenie

Inteligentne oświetlenie składa się z inteligentnych źródeł światła, zwykle żarówek LED lub modułów LED, połączonych z systemem Smart Home. Jak każdym modułem inteligentnego domu, użytkownicy mogą zdalnie sterować oświetleniem za pomocą aplikacji mobilnej na urządzeniu przenośnym lub za pomocą asystenta głosowego.

Oświetlenie smart może włączać się lub wyłączać automatycznie w danym pokoju w zależności od obecności w nim osób, a także nastaniem innej pory dnia. Dokona się też zmiana koloru światła, intensywności i temperatury barwowej, dzięki czemu można łatwo dopasować oświetlenie do różnych sytuacji i tworzyć pożądany klimat.

Inteligentne oświetlenie może również być zintegrowane z innymi systemami inteligentnego domu, takimi jak systemy bezpieczeństwa czy rozrywki. Dla przykładu lampy zostaną włączone pod nieobecność domowników, sugerując, że dom nie pozostaje pusty, aby zniechęcić potencjalnych włamywaczy.

Inteligentny system audio

Wielbicieli muzyki z pewnością zachwyci inteligentny system audio. Za jego pośrednictwem głośniki, soundbary i odtwarzacze muzyczne zostają połączone w jeden układ, umożliwiający zdalne sterowanie muzyką z różnych źródeł.

Audio zestaw smart dostosuje dźwięk do różnych sytuacji i preferencji w trybie przykładowo imprezy, relaksu czy pracy. Muzyka może rozbrzmieć o określonej porze dnia - na przykład budzić nas o poranku - lub w przypadku wykrycia ruchu w pomieszczeniu. Technologia DSP (Digital Signal Processing) dostosowuje dźwięk do warunków akustycznych pomieszczenia.

Inteligentny system audio może również pozostawać zintegrowany z innymi systemami domu smart, takimi jak systemy oświetlenia lub bezpieczeństwa, zwiększając muzyczne doznania albo ostrzegając przed obecnością w budynku niepożądanych osób.

Inteligentny system bezpieczeństwa

W skład inteligentnego systemu bezpieczeństwa wchodzą różne elementy - przykładowo kamery monitoringu wizyjnego, czujniki dymu, czadu, zalania czy systemy dostępu. Posiadacze zdalnie sterują systemem alarmowym i monitorują swoje domy za pomocą kamer IP lub innych urządzeń wizyjnych, takich jak wideodomofony. Właściciel na urządzenie mobilne otrzymuje powiadomienia na temat aktywności w domu - na przykład o wykryciu ruchu, otwarciu i zamknięciu drzwi lub okien, czy alarmie pożarowym.

W połączeniu z innymi modułami inteligentnego domu użytkownik może zaprogramować system, aby włączał oświetlenie lub dźwięk w przypadku wykrycia ruchu w zależności od sytuacji, np. w celu odstraszenia ewentualnego nieproszonego gościa.

Inni czytają też:

System monitoringu w inteligentnym domu - co warto o nim wiedzieć?

Sterowanie ogrzewaniem i głowica FIBARO Heat Controller

Moduły inteligentnego domu. Na czym polega konstrukcja Smart Home?

Jak zrobić zdalne sterowanie światłem?

5 funkcji inteligentnego domu, dla których warto go mieć

Centrala FIBARO HC3 - Technologicznie niedościgniona !

Inteligentna instalacja elektryczna domu - co warto o niej wiedzieć?

Instalacja alarmowa w domu jednorodzinnym - czy warto w nią inwestować?

Linia włączników FIBARO Walli

Z czego składa się system alarmowy?

Używamy cookies by optymalizować Twoje doświadczenie. Przeglądając naszą stronę zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.